Turysta w gminie Dygowo nie może się nudzić. Na terenie gminy znajduje się wiele ciekawych zabytków architektonicznych.
Są to obiekty sakralne, świeckie, pałacowe, do których prowadzą ścieżki rowerowe i piesze. Obiekty sakralne to głównie kościoły w stylu gotyckim. Budownictwo świeckie stanowią przede wszystkim chałupy i budynki inwentarskie z XIX w., z charakterystycznym ryglowaniem.
Zabytki, które warto zwiedzić to niewątpliwie zespoły pałacowo-parkowe z XIX w. w Kłopotowie, w Skoczowie, we Włościborzu, kościół filialny w Czerninie i Wrzosowie, kościół w Dygowie, kościół gotycki w Kłopotowie i Świelubiu. Na terenie gminy znajdują się również liczne stanowiska archeologiczne: osady, cmentarzyska, kurhany z okresu średniowiecza.
Czernin:
- Kościół filialny p.w. Wniebowzięcia NMP, gotyk, XIV-XVw, częściowo rozbudowany w XVII-XIX w., wyposażenie kościoła stanowią cenne zabytki ruchome
- chałupy ryglowane z I poł. i II poł. XIX w.
Dębogard:
- chałupa, ryglowana, I poł. XIX w.
Dygowo:
- Kościół parafialny p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego, neoromański z 1880 r., murowany z cegły, na kamiennej podmurówce, wieża od zachodu, trzykondygnacyjna z blendami zakończona ceglanym hełmem w kształcie ostrosłupa;
- chałupy i stodoły ryglowane z I i II połowy XIX w.
Kłopotowo:
- kościół poewangelicki z przełomu XV/XVI w., gotyk.
- pałac z 1911 roku, położony na terenie parku
Piotrowice:
- dwór z XIX w. leżący na terenie parku
- chałupa ryglowana z I połowy XIX w.
Pustary:
- neoklasyczny pałac z XIX w. leżący na terenie parku
Skoczów:
- pałac z pocz. XIX w. położony na terenie parku
Stojkowo:
- budynek mieszkalno-gospodarczy ryglowany, z I poł. XIX w.
Świelubie:
- kościół gotycki, poewangelicki z XV-XVI w.
- stodoła ryglowana z 2 poł. XIX w.
Włościbórz:
- pałac z XIX w. - obecnie Dom Pomocy Społecznej
Wrzosowo:
- kościół filialny p.w. Przemienienia Pańskiego we Wrzosowie, XV w., styl gotycki, wyposażenie kościoła stanowią cenne zabytki ruchome
- chałupy ryglowane z I i II poł. XIX w.
Na terenie Gminy Dygowo znajdują się liczne stanowiska archeologiczne: osady oraz cmentarzyska z okresu średniowiecza. Obiekty te znajdują się w miejscowościach:
Bardy:
- osada przyzagrodowa, położona bezpośrednio na zachód i północny zachód od grodziska w Bardach. Chronologia VIII/IX -X w.
- osada położona bezpośrednio na południowy zachód od pn. skraju wsi, ok. 50 m na zachód od drogi prowadzącej z Bard w kierunku Pobłocia. Chronologia: II połowa XI-XIIw.
- cmentarzysko kurhanowe - położone 0,4 km na północny zachód od grodziska w Bardach oraz 1,7 km od drogi prowadzącej z Bard do Pobłocia. Chronologia: wczesne średniowiecze.
Dygowo:
- osada otwarta o wymiarach 80x50 cm położona na terenie żwirowni w odległości 1 km na północny wschód od zabudowań wsi, o 100m od drogi Dygowo - Wrzosowo.
Kłopotowo:
- grodzisko nizinne położone na nieznacznym wzniesieniu przylegającym do doliny rzeki Parsęty, usytuowanym w odległości 1,5 km na wschód od zabudowań we wsi Kłopotowo. Wymiary 40-50x 120 m, wysokość 5-7m. Chronologia: II poł. IX- Xw.
- cmentarzysko kurhanowe położone 1,5 km na wschód od zabudowań wsi Kłopotowo, bezpośrednio na południowy wschód od grodziska. Chronologia: wczesne średniowiecze.
Piotrowice:
- osada leżąca na lewym brzegu Parsęty, ok. 2 km na północ od północnego skraju zabudowań wsi i 0,7 km na południowy zachód od wsi Pyszka. Chronologia IX - X w.
Pustary:
- grodzisko stożkowate, położone na wzgórzu, bezpośrednio na północ od drogi prowadzącej z Bogucina do Pustar. Wymiary: podstawa 30 x33 m, wysokość 3,5 - 4,0 m. Chronologia XII-XIV w.
Świelubie:
- grodzisko nizinne z X w. w kształcie nieregularnego owalu, położone w dolinie Parsęty nad prawym brzegiem rzeki, wymiary 50x80m, wysokość 3m
- cmentarzysko kurhanowe z IX w. z ciekawymi zabytkami skandynawskimi leżące na zachód od drogi prowadzącej z Bard do
Pobłocia:
- osada leżąca przy prawym brzegu Parsęty z X-XII w.
Włościbórz:
- trzy osady z okresu wczesnego średniowiecza leżące w pobliżu wsi
- kurhan leżący przy drodze leśnej w odległości 1 km od zabudowań wsi Chronologia: VII- poł. IX w.