Rezerwat przyrody Stramniczka znajduje się na terenie gminy Dygowo, w powiecie kołobrzeskim.
Położony jest między miejscowością Stramniczka na północy i linią kolejową Białogard-Kołobrzeg na południu. Oddalony jest o 2 km na północny-zachód od Dygowa i 8 km na południowy-wschód od Kołobrzegu. Leży w obrębie Nadleśnictwa Gościno, w oddziałach leśnych 63-66. Najłatwiej dojechać do niego drogą nr 163 z Kołobrzegu w kierunku Dygowa.
W miejscowości Stramnica należy skręcić na wschód i jechać do Stramniczki, skąd można udać się do kompleksu leśnego, na terenie którego znajduje się rezerwat. Stanowi część obszaru Natura 2000 Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski.
Rezerwat przyrody Stramniczka został ustanowiony Rozporządzeniem Nr 53/2007 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 27.09.2007 r. Obejmuje obszar o powierzchni 94,49 ha. Ochronie podlega tutejsze torfowisko wysokie. Znajduje się ono na dziale wodnym Parsęty.
Niegdyś było ono mocno eksploatowane, teraz rośnie tu bór bagienny. Na pokładach gytii, czyli osadach jeziornych, wykształciły się grube pokłady torfu mszarnego. Mają głębokość aż do 6,39 m. Składają się głównie z torfowca ciemnego, torfowca ostrolistnego i torfowca Dusena. Występują tu także rośliny rzadkie i chronione, m.in. wrzosiec bagienny, rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne, bażyna czarna, siedmiopalecznik błotny, modrzewnica zwyczajna.
W małych oczkach wodnych spotkać można grążel żółty i grzybienie białe. Badania wykazały obecność także wielu rzadkich, zagrożonych i chronionych gatunków grzybów. Stramniczka jest bogata florystycznie, co przekłada się również na życie zwierząt. Swoje miejsca rozrodu mają tu np. traszki zwyczajne, ropuchy szare, żaby moczarowe, żaby jeziorkowe, żaby wodne, zaskrońce i padalce. Spośród ptaków lęgną się tu żurawie i słonki. Żerują także dziki.