Promowanie profilaktyki chorób odbywa się na całym świecie za pomocą tzw. wstążek świadomości.
- Wstążka świadomości raka szyjki macicy ma kolor turkusowo-biały.
- Program profilaktyki raka szyjki macicy jest kierowany do kobiet w wieku 25-64 lata.
- W jego ramach co trzy lata kobieta może bezpłatnie wykonać cytologię.
- Kobiety obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV lub HPV, przyjmujące leki immunosupresyjne) mogą wykonać badanie co 12 miesięcy.
- Na badanie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy się zgłosić do poradni ginekologiczno - położniczej, która ma umowę z NFZ.
Dlaczego rak szyjki macicy jest tak groźny?
Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie. Co roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera ponad 1,5 tysiąca kobiet! Rak szyjki macicy rozwija się latami. W początkowym okresie nie daje wyraźnych objawów, przez co często wykrywany jest zbyt późno.
Czynniki ryzyka
Nowotwór szyjki macicy jest wywoływany przez HPV - wirusa brodawczaka ludzkiego o wysokim potencjale rakotwórczym. Wirus jest przenoszony drogą płciową.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy?
- Szczepienie przeciwko HPV. Najskuteczniejszym sposobem, by uniknąć zakażenia HPV, jest szczepienie przeciwko temu wirusowi. Przyjęcie szczepionki zmniejsza ryzyko zachorowania aż o 70%.
- Cytologia. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne. W jego trakcie z szyjki macicy pobierany jest za pomocą szczoteczki cytologicznej materiał do oceny mikroskopowej w laboratorium. Tylko cytologia wykrywa raka szyjki macicy nawet we wczesnej fazie.
Bezpłatna Telefoniczna Informacja Pacjenta 800 190 590. Czynna przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.