Szkolne muzeum zajmuje blisko 50 metrów kwadratowych, jest w nim kilkaset eksponatów. Jedne już zinwentaryzowane, opisane, inne jeszcze nie do końca rozpoznane. Eksponaty pochodzą z różnych okresów - od epoki tłuka pięściowego, topora z neolitu, po lata pięćdziesiąte obecnego wieku.

Dzieci na lekcjach historii siedzą w takich samych ławkach jak siedzieli dawniej ich dziadkowie i rodzice, przebywają wśród eksponatów na co dzień, na zajęciach historii mogą je wziąć do ręki, dokładnie obejrzeć. Na lekcjach najczęściej omawiane są eksponaty związane z najbliższą okolicą. Dystans między dzieckiem a tysiącletnim zabytkiem przestaje istnieć. Przedmioty tracą swój zabytkowy majestat: żarna z kilkusetletnim rodowodem, kule od kartaczy z czasów wojny szwedzkiej, części kajdan z czasów tamtej zawieruchy, pięciolitrowy moździerz z datą 1694, przedmioty z okresu wojny napoleońskiej, rapier z tamtego czasu.

Galeria foto z minimuzeum przy Bibliotece Gminnej w Dygowie

Muzeum w Zespole Szkół Dygowo

Najwięcej eksponatów pochodzi jednak z XIX i XX wieku, w tym tablice z niemiecką nazwą Dygowa - Degow, tabliczki z domów miejscowego ogrodnika i krawca. Czasy międzywojenne przybliżają sielskie fotografie. Druga wojna światowa to głównie militaria, ale też i niemieckie pocztówki z frontu oraz "gadzinówki", niemieckie ulotki propagandowe apelujące do francuskich żołnierzy na froncie o poddanie się. Znajduje się tu również ponura fotografia z 1936 roku ukazująca Hitlera zasłaniającego podczas olimpiady w Berlinie przewodniczącego MKO1 faszystowskim gestem. Zbiór eksponatów nie jest tylko wystawką, wykorzystywany jest jako pomoc dydaktyczna na lekcjach historii.

Przedmioty używane są również przez uczniów do różnych inscenizacji. Zbieraniem eksponatów do szkolnego muzeum zajmowali się uczniowie i Pan Marek Zawadzki - główny inicjator przedsięwzięcia, były dyrektor Zespołu Szkół w Dygowie, nauczyciel historii, a obecnie Wójt Gminy Dygowo. Zbiórka przedmiotów trwała ok. 10 lat. Dziś sala historyczna dygowskiej szkoły to małe muzeum regionalne.