Obchody tegorocznego święta zaczęły się Mszą św. w Kościele parafialnym w Dygowie podczas której uczniowie szkoły podstawowej z Dygowa wystąpili z repertuarem pieśni patriotycznej. Tradycyjnie po mszy wszyscy uczestnicy przenieśli się na Plac Wolności, gdzie czekały liczne niespodzianki.

Wjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego na kasztance, przemarsz Legionistów z grupy rekonstrukcyjnej rozpoczął część oficjalną uroczystości: wciągnięcie Flagi Państwowej, Hymn Państwowy złożenie kwiatów przy pomniku Pierwszych Osadników Ziemi Dygowskiej oraz przemówienia Wójta Gminy Dygowo oraz Marszałka Piłsudskiego. Po tym wszyscy obecni mogli skosztować, a przy okazji rozgrzać się pyszna grochówką. Zwieńczeniem święta był Bieg Niepodległości na dystansie 1918 metrów. To nowa propozycja dla mieszkańców Gminy Dygowo na wspólna zabawę świętowania Niepodległej.